EBRU KAYA

İKİ ÜLKE TEK YÜREK

İKİ ÜLKE TEK YÜREK

A
a
Tüm Türkiye 27 Eylül 2020 sabahı gözlerini hüzünle açtı. Çünkü kardeş ülke dediğimiz ne zaman başımız sıkışsa yanı başında bulduğumuz kardeş ülkemiz Azerbaycan’a Ermenistan saldırdı. Önce Azerbaycan’nın askeri koruma noktalarına geniş bir cephe şeklinde saldırı ateşi açıldı. Ardından ise sivil halkına.  Ve o sabah ne Azerbaycan için ne de Türkiye için güneş doğmadı. Saldırı haberi ajanslara düşer düşmez Türkiye desteğini gösterdi. Hemen Ankara’dan net bir şekilde  Azerbayca’nın yanındayız tavrını gösteren bir mesaj yayımlandı.
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, “Uluslararası hukukun açık ihlali olan ve sivil kayıplara da yol açan Ermeni saldırısını şiddetle kınıyoruz. Bu saldırılarla Ermenistan bölgede barış ve istikrarın önündeki en büyük engel olduğunu bir kez daha göstermiştir. Azerbaycan, halkını ve toprak bütünlüğünü korumak için meşru müdafaa hakkını elbette kullanacaktır. Bu süreçte, tek yürek olarak Türkiye'nin Azerbaycan'a desteği tamdır” dedi.
Azerbaycan’a ansızın ve kalleşçe yapılan bu saldırı akıllara acaba bu savaş için bir işaret mi sorusunu da getirdi.  Çünkü fazla uzak değil birkaç hafta önce Yunanistan bizim için yabancı dostlarından füze aldı. Ve bir nevi savaş için hazırlık yaptığını bir gözdağı şeklinde gösterdi.
Ama biz iki farklı ülkede olsak aslında tek yürek tek bedeniz.  24 Ocak Elazığ depreminde yardıma gece koşan kardeş dediğin davet beklemez zor zaman da kendi çıkar gelir dediği ve bizim için yardım malzemesi yollan bu kardeş ülke Azerbaycan yalnız değilsiniz arkanız da 81 milyon kardeşiniz var Türkiye var.
Bu savaş sadece korkakça ve çaresizce yapılmış hırsından nereye saldıracağını bilmeyenler tarafından yapılmıştır. Ama bizde çok güzel bir tabir vardır “eceli gelen köpek cami duvarına pisler diye” demek ki ecelleri gelmiş ki Türkiye’nin kardeşine saldıracak kadar gözlerini karartmışlar. Ama atladıkları unuttukları bir şey var iki ülke tek milleti kimse kolay kolay yıkamaz…
YALNIZ DEĞİLSİN AZERBAYCAN…
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sİzce Dolar daha fazla yükselir mi?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat