S.SERRA TAYLAN

NEREDE O ESKİ BAYRAMLAR DEMEDEN...NİCE MUTLU BAYRAMLARA..

NEREDE O ESKİ BAYRAMLAR DEMEDEN...NİCE MUTLU BAYRAMLARA..

A
a
Pandeminin gölgesinde ama pandemiye meydan okuyarak geçsin bu bayram..
Çocuklarımıza o bayram coşkusunu hissettirerek..Bayramların ne kadar özel ve mutluluk verici günler olduğunu farkettirerek geçsin..
Nerede o eski bayramlar diyerek eseflenmeyelim mesela..Çünkü zaman, koşullar, kutlama şekilleri değişse de..Bayramın ruhlarımızda bıraktığı o tatlı coşkuyu hep hissedelim.İstesek de eskisi gibi olmuyor bayramlar..O zaman yeni heyecan dalgaları yaratalım kendimizde..

Bayram barış demek, huzur demek, bir selam bir gönül alma demek.Bayram anımsamak demek, değer veriyorum demek..Bayram inancımızın ,birlik ve dirlik içinde yaşayışımızın en güzel zamanları demek..

Evet evlerimizdeyiz, eş,dost,akraba ziyaretlerimizi yapamayacağız..Ama işte nerede eski bayramlar dedirtmeyecek imkanların eşliğinde yine de kutlayacağız sevdiklerimizle birlikte bayramımızı..Mesaj atacağız, telefonla arayacağız, ya da görüntülü konuşacağız bu bayram..

Birbirimizin kıymetini, biraraya gelerek bayram coşkusunu hissetmenin güzelliğini biraz daha farkedeceğiz.Belki de yıllardır anlamını yitirerek sadece tatil demek olan BAYRAM'ın aslında sevdiklerimizle kutlanacak güzel ve kutlu günler olduğunu anlayacağız..

Yine sabah erken uyasnıp, yine en güzel giysilerimizi giyip yanımızdakilerle bayramlaşalım..Bayram şekerimizi, tatlımızı alalım ..Sevdiklerimiz uzakta olsa da , ayrı da olsak bayramın heyecan ve coşkusunu asla yitirmeyelim yüreklerimizde..Çocuklarımıza o bayram coşkusunu hissettirelim.

Pandemiye rağmen, evlerimizde,sevdiklerimizden uzakta ama tüm coşku ve sevgimizi hissedip,hissettirerek geçireceğimiz nice mutlu bayramlarımız olsun..

BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN..
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sİzce Dolar daha fazla yükselir mi?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat