SAVUNMA SANAYİ BAŞKANLIĞI VE ETSO İŞBİRLİĞİYLE ''ELAZIĞ BULUŞMA TOPLANTISI'' GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Okunma: 51
GÜNCEL 12 Haziran 2021 14:02
Videoyu Aç SAVUNMA SANAYİ BAŞKANLIĞI VE ETSO İŞBİRLİĞİYLE ''ELAZIĞ BULUŞMA TOPLANTISI'' GERÇEKLEŞTİRİLDİ
A
a

SAVUNMA SANAYİ BAŞKANLIĞI VE ETSO İŞBİRLİĞİYLE ''ELAZIĞ BULUŞMA TOPLANTISI'' GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanlığı (SSB) ve Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğinde “Elazığ Buluşma Toplantısı” gerçekleştirildi. Gün boyu süren Programlar kapsamında Savunma Sanayi Başkanı Prof.Dr. İsmail Demir, Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay Alpay, SSB Üst yöneticileri, ASELSAN, HAVELSAN, ROKETSAN, TUSAŞ Genel Müdürleri ve Teknik heyeti Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Asilhan Arslan’ın ev sahipliğinde protokol ziyaretleri, Teknokent Firmaları ziyareti ve istişare toplantısı, OSB İnovasyon Merkezi ziyareti, Elazığ İHA Üssü ziyaretleri gerçekleştirildi. Yoğun program Ramada Otelde işadamları ile yapılan değerlendirme toplantısı ile sonuçlandırıldı.

 Savunma Sanayi Başkanı Prof.Dr. İsmail Demir, Elazığ Valisi Erkaya Yırık, Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay Alpay, SSB Yöneticileri ve Vakıf Şirketlerinin Genel Müdür, Teknik heyet ve uzmanları ile iş dünyasının temsilcilerinin bir araya geldiği toplantıda programı değerlendiren Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Asilhan Arslan, savunma sanayinde Elazığ için artık yeni bir dönemin başladığı vurgusunu yaptı. Başkan Arslan konuşmasında, “Savunma Sanayi Başkanımız Prof.Dr. Sayın İsmail Demir ve Milli Savunma Bakan Yardımcımız Sayın Şuay Alpay’ın yönlendirmesi ve teşviki ile bugüne kadar ilimizin gündeminde olmayan Savunma Sanayi ile ilgili yeni bir dönem başladı. İlk adım olarak ilimizde SUHA Derneğini kurduk. Bu dernek vasıtasıyla Savunma Sanayi Başkanlığımızın Vakıf Şirketlerinin tedarikçisi olmak için adımlar attık. Bugün başta Teknokentte yer alan yazılım firmalarımız başta olmak üzere ilimiz sanayisi içerisinde uzun yıllar yer almış olan çok firmalarımız artık SSB Vakıf şirketlerinin tedarikçisi olarak gurur kaynağımız olan Silahlı Kuvvetlerimizin her türlü taarruz ve savunma amaçlı ihtiyaçlarına yönelik üretim süreçlerine katılım sağlıyor. Hedefimiz öncelikle firma sayılarımızın artırılması ve süreçlerini başlatmış olduğumuz çok ortaklı modeller üzerinden SSB ihtiyaçlarına yönelik üretimleri ilimizde yapmaktır. Bizlere bu hususta yenilikçi yaklaşımlarla ön açan Sayın Demir ve Alpay’a iş dünyamız adına şükranlarımı sunuyorum” dedi.Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanı Prof.Dr. İsmail Demir’de yaptığı konuşmada, Türkiye olarak savunma sanayisinde iyi bir yere gelmiş olabileceklerini ancak bunun yetmediğini, bu durumu daha da ilerletmek için ülkenin tüm enerjisini ve potansiyelini harekete geçirmesi, buna yönelik tedbirleri alması gerektiğini belirtti.


750'yi aşkın projeleri olduğunu ve bunun önemli bir kısmını son 5 yılda hayata geçirdiklerini ifade eden Demir, şunları dile getirdi: “Bugün savunma sanayii ciromuz 10 milyar dolarları aştı, ihracatımız 3 milyar dolarları aştı. Bu rakamları sık sık söylüyoruz. Savunma sanayiinde yerlilik oranı 70'lerin üzerinde diyoruz. Ama ben bu rakamı şöyle değiştiriyorum, stratejik ve teknolojik derinliği olan ürünlerde biz yüzde 100 yerlilik peşindeyiz. Her şeyin yüzde 100 olması peşinde olmak çok anlamlı değil ama stratejik ürünlerde yüzde 100 yerlilik peşindeyiz. Ülkemize, insanımıza güveniyoruz” dedi.emir, sanayicilere, küçük iştirak ve girişimcilere 150 milyon liralık yıllık bir destek sağladıklarına ancak para desteğinin yanında finansman ve kabiliyetlerin çok daha önemli olduğuna dikkati çekti.


Yakında zamanda bir savunma sanayi yatırım fonu kurarak bu fon vasıtası ile girişim ruhu ve teknoloji derinliği gördükleri girişimlere, şirketlere ortak ve destek olmak, yatırım fonu kanalıyla yatırım yapmak amacıyla bir çalışma başlattıklarını aktaran Demir, şöyle devam etti: “Bunu da yakında inşallah duyurup hızla girişimcilerimize, yatırımcılarımıza destek olmaya çalışacağız. Ayrıca ARGE fonlarımız devam ediyor. Savunma Sanayii konularında uygulama alanlarına yönelik ve pratik sonuç alıcı ama temel teknolojilerde de derinliğine çalışılmış konuların gündeme getirilmesine ve çalışılmasına devam ediyoruz. Burada da üniversitelerimizin, teknoparklarımızın önemi büyük olacak. Bugün bu masada hem ticaret ve sanayi odası başkanımız hem de üniversite rektörümüz var. Onların da bu konuda bizimle çok yakın bir iş birliği yapmasını bekliyoruz. Bir yetenek envanteri oluşturduk. Projemizde, Türkiye çapında sanayimizde ne yetkinlikler var bunu kayda geçiriyoruz. Buraya hem kaydınızı yaptırmanızı hem takip etmenizi bekliyoruz. Endüstriyel etkinliği destekleme programımızla, değerlendirme destekleme programımızla, çeşitli firmalarımızı değerlendirmeye tabi tutup daha iyi olmaları için neler yapılması gerektiğini kendilerine bildirip bu konuda çeşitli destekleri masaya koyuyoruz.”

 

Savunma Sanayi Başkanlığının Vakıf şirketleri olan ve dünyanın gıpta ile baktığı harp ve savunma sanayine yönelik projeleriyle dikkat çeken ASELSAN, HAVELSAN, ROKETSAN ve TUSAŞ üst yöneticileri tarafından Elazığ TSO Konferans Salonunda şirketlerin hizmetleri, tedarik zincirleri ve beklentileriyle ilgili birer sunum yaptılar. Yapılan sunum ve tanıtım konuşmalarının ardından toplantıya katılan iş dünyası temsilcileriyle birebir görüşmeler ve soru-cevaplar ile işbirliği imkanları masaya yatırıldı. 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sİzce Dolar daha fazla yükselir mi?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat