VALİ ERKAYA YIRIK'TAN BAYRAM MESAJI

Okunma: 32
GÜNCEL 13 Mayıs 2021 10:48
Videoyu Aç VALİ ERKAYA YIRIK'TAN BAYRAM MESAJI
A
a

VALİ ERKAYA YIRIK'TAN BAYRAM MESAJI

Elazığ Valisi Erkaya Yırık  Ramazan Bayramı dolayısı ile bir mesaj yayımladı..Yırık mesajında Covid-19 nedeni ile geçen yıllardan farklı bir Ramazan yaşandığını belirttiği  mesajında şu ifadelere yer verdi:
''Büyük bir manevi huzurla idrak ettiğimiz rahmet ve bereket ayı olan Ramazan ayının sona ermesiyle bir bayrama daha kavuşmanın mutluluğunu yaşıyoruz.
Bayramlar, insanı insan yapan değerlerin yoğun olarak yaşandığı, sevgi ve saygının katmerleştiği, güzel duygu ve düşüncelerin en üst seviyeye ulaştığı zamanlardır.
Dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını nedeniyle ilimizde, geçen yıllardan farklı bir Ramazan ayı yaşadık. İftar sofralarında bir araya gelemesek de gönül gönüle vererek Ramazan ayının maneviyatını idrak ettik. Ülkemizde ve ilimizde vaka sayısının artmasıyla gelecekte insanlarımızın daha sağlıklı ve mutlu olmaları için devletimizin ve hükümetimizin almış olduğu tam kapanma kararı nedeniyle bu bayramda ailemizden ve sevdiklerimizden uzak kalsak da bayramı sevgi, kardeşlik ve muhabbetle idrak edeceğimize inanıyorum.
Bu duygu ve düşüncelerle tüm Elazığlı hemşehrilerimin Ramazan Bayramı’nı en içten dileklerimle kutluyorum. Bayramın sağlık, mutluluk ve huzur getirmesini temenni eder, sevgi ve saygılarımı sunarım.''
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sİzce Dolar daha fazla yükselir mi?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat