VALİ YIRIK: İL DIŞINDAN GELECEK ÖĞRENCİLER YURT SAYIMIZ YETERLİ

Okunma: 54
GÜNCEL 24 Eylül 2021 13:02
Videoyu Aç VALİ YIRIK: İL DIŞINDAN GELECEK ÖĞRENCİLER YURT SAYIMIZ YETERLİ
A
a

VALİ YIRIK: İL DIŞINDAN GELECEK ÖĞRENCİLER YURT SAYIMIZ YETERLİ

Fırat Üniversitesinde b2021-2022 eğitim öğretim yılının başalayacak olmasıyla beraber Elazığ valisi Erkaya Yırık, il dışından gelen öğrenciler için gerekli tedbirleri aldıklarını söyleyerek, öğrencilerimizin eğitim ve öğretim yılının bitmesiyle şehrimizden memnun bir şekilde ayrılacaklarını belirtti.

Elazığ valisi Erkaya Yırık, ilimizin her zaman iyi bir ev sahibi olduğunu misafirperverliğimizi belirterek, Şehrimizde 8 bin 500 öğrencinin yırtta kalacağını  ve bizim yurt kapasitemizin 9 bin 100 civarında olduğunu hiç bir öğrencinin sıkıntı yaşamayacağını ifade etti. 

Elazığ Valisi Erkaya Yırık;  "Üniversitelerimizde huzur ve güveni arttırmak için il komisyonu olarak, Elâzığ’ımızda üniversitelerin yükseköğreniminin yüz yüze eğitime başlaması nedeniyle çocuklarımızın, gençlerimizin, dışarıdan gelecek tüm öğrencilerimizin bu süreçte gerek barınma gerekse de eğitim ve öğretimin güvenli ve sağlıklı bir şekilde çocuklarımızın öğrenim hayatlarını sürdürmesi amacıyla bir takım kararlar almamız gerekiyor. Buradaki amacımız Elazığ’ımızın, Fırat üniversitemizin ve yüksekokullarımızın öğrencilerini, aynı şekilde dört veya iki yıl sonra çocuklarımızı ailelerine kavuşturmayı hedefliyoruz."

ELAZIĞ YAŞANABİLİR İLLER ARASINDA ÖNEMLİ SIRADADIR

Yaşanabilir iller arasında önemli sıradadır. Misafirperver insanıyla, sevecenliği ile çocuklarımıza ve misafirlerimize her daim iyi bir ev sahibi olmuştur. Özellikle üniversitelerimizde, gençlerin birtakım zararlı faaliyetlerden uzak durması, öğrencilerin kalacak yerlerinin hazırlanıp yurtlara yerleştirilmesi, burada rahat olmaları en büyük hedeflerimiz arasında. Kurumların öğrencilere yönelik yararlı faaliyetlerin olması da toplantımızın maddeleri arasında  yer alıyor. Şehrimize gelen öğrencilerin son derece memnun bir şekilde ayrıldıklarını biliyoruz. Aynı şekilde bu yıl pandemi süreci sonrasında üniversitemizin eğitime başlayacak olması nedeniyle tüm önlemeleri tekrar gözden geçirerek, evlatlarımızın güvenli bir şekilde okul hayatlarını devam etmesi temin etmeye çalışacağız. Son 2 yıl öncesinde üniversitemizde ciddi bir asayiş olayı söz konusu olmadı. Üniversitelerimiz gerekli tedbirleri almakta. Tüm arkadaşlarımız üzerlerine düşen görevi layıkıyla yerine getirmektedirler. Bu sürecin iyi yönetilmesi hepimiz açısından bir gurur kaynağı olacaktır. Yeni gelen öğrencilerimizin gerekli olan bilgileri alması için üniversitemiz çeşitli broşürler dağıtıyor. Hukuk kuralları çerçevesinde gerekli tedbirler alınıp değerlendiriliyor. Üniversite personellerimiz bu konuları yakından takip ediyor. Diğer şehirlerde yaşanan yurt sıkıntıları oldukça gündemimizde. Âmâ bizim şehrimizde öğrencilerimize yetecek kadar yurt sayımız mevcut. İlimizde 8 bin 500 öğrenci yurtta kalacakken 9 bin 100 civarında bizim kapasitemiz mevcut. Öğrencilerimiz geldiklerinde zorluklarla karşılaşmayacak. Öğrencilerimiz güzel anılar ve memnuiyetle okulları bittiğinde buradan ayrılmış olacaklar. Tüm öğrencilerimize bu eğitim yılının hayırlara vesile olmasını diliyorum.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sİzce Dolar daha fazla yükselir mi?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat