Yaz Kampıyla Tatil Keyfi

Okunma: 1696
GÜNCEL 5 Temmuz 2017 16:10
Videoyu Aç Yaz Kampıyla Tatil Keyfi
A
a

Elazığ Belediyesi Aile Danışma ve Eğitim Merkezi tarafından 5-12 yaş arası çocuklara yönelik düzenlenen yaz kampı devam ediyor.

Elazığ Belediyesi Aile Danışma ve Eğitim Merkezi tarafından 5-12 yaş arası çocuklara yönelik düzenlenen yaz kampı devam ediyor.
 
Kitap okuma-hikâye tamamlama, meslek tanıtımı, mangala-satranç-puzzle etkinlikleri, diksiyon eğitimi, dinimizi öğreniyoruz, enstrüman çalma-ritim çalışmaları, at binme, bisiklet turları, doğa yürüyüşleri, yüzme, okçuluk, unutulmaya yüz tutmuş geleneksel çocuk oyunlarının öğretildiği programların yanı sıra vatan ve bayrak sevgisinin de aşılandığı yaz kursları çocuklar tarafından çok beğenildi.
 
Sabah saatlerinde teorik derslerin yapıldığı yaz kampında öğleden sonra da geziler düzenleniyor. Bu kapsamda miniklere önce Şehit Polis Fethi Sekin Mesire Alanı ve Hayvan Hastanesi, daha sonrada belediyeye ait sera alanı gezdirildi.
 
Dolu dolu bir içeriğe sahip yaz kampı eğitimleri kapsamında çocuklara hayvan ve bitki sevgisi aşılayarak çevre bilinci oluşturmak üzere düzenlenen etkinlik gezisine Başkan Yanılmaz da katılarak çocukların neşesine ortak oldu.
 
Veteriner İşleri Müdürlüğü’ne bağlı uzman ekipler eşliğinde güvenli bir ortamda kedi ve köpeklerle daha yakından iletişim kurma fırsatı yakalayan çocuklar, minik dostlarımız ile alakalı bir yandan bilgiler alırken bir yandan da onlara yakın olmanın farklı heyecanını yaşadı.
 
MİNİKLER BAŞKAN AMCALARIYLA ÇİÇEK DİKTİ
 
Eğitimlerini Elazığ Belediyesi’ne ait sera alanını gezerek sürdüren çocuklara Başkan Yanılmaz’da eşlik etti. Seradan aldıkları çiçekleri uygun alanlara diken Başkan Yanılmaz ve çocuklar daha sonra toprakla buluşturdukları çiçekleri hep birlikte suladılar.
 
 
Kaynak : Yaz Kampıyla Tatil Keyfi
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sİzce Dolar daha fazla yükselir mi?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat