saat FLAŞ HABER

ELAZIĞ BELEDİYESİ 5 YILDA 489 MİLYON LİRALIK YATIRIM YAPTI

Okunma: 389
GÜNCEL 29 Mart 2019 13:57
Videoyu Aç ELAZIĞ BELEDİYESİ 5 YILDA 489 MİLYON LİRALIK YATIRIM YAPTI
A
a

ELAZIĞ BELEDİYESİ 5 YILDA 489 MİLYON LİRALIK YATIRIM YAPTI

Elazığ'a 5 yıl içerisinde toplam 489 milyon TL yatırım yaptıklarını belirten Başkan Mücahit Yanılmaz, Türkiye'nin kaynak ve finans bölümü en iyi olan belediyelerden biri olduklarını söyledi.
AK Parti Genel Merkez Teşkilat Başkan Yardımcılığı görevini de yürüten Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, 5 yıllık görevi süresince yapılan hizmetlerle ilgili basın toplantısı gerçekleştirdi. Belediye Meclis Toplantı Salonunda basın mensuplarıyla bir araya gelen Yanılmaz, yaklaşık 2 saat süren toplantıda Kültürpark, Şehit Fethi Sekin Mesire Alanı, Cip Barajı Mesire Alanı, Çöpten Enerji, ELBÜS, alt ve süt geçitler, parklar, yeni açılan yollar, çevre düzenlemeleri, fuar, kültür ve sosyal etkinlikleri dahil ana başlıklarla yapılan projeleri tek tek anlattı.
Bütçemizin ortalama yüzde 46'sını yatırıma ayırmışız
5 yıllık süre içerisinde Elazığ'a toplam 489 milyon TL'lik yatırım yaptıklarını belirten Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, Burada da Türkiye ortalamasının çok üzerindeyiz. Bizim toplam bütçemizin ortalama yüzde 46'sını yatırıma ayırmışız. Türkiye ortalaması yüzde 20'nin altındadır. 5 yıllık süre içerisinde 1 milyar 621 milyon TL'lik giderimiz olmuş. Yine bu süre zarfında 1 Milyar 614 milyon TL'lik gelirimiz olmuş. Yaklaşık bir denge bütçeyi ortaya koymuşuz. Doğrudan temin miktarını hep azaltmışız. Bizim 160 milyon TL'lik doğrudan temin yapma imkanımız var iken biz bunu yüzde birler civarına indirmişiz. Yani 16 milyon TL'lik doğrudan temin yapmışız. Biz 150 milyon TL doğrudan temini yapmamışız, onu ihale bölümüne aktarmışız. 5 yıllık süre içerisinde toplam 898 Milyon TL'lik ihaleye çıkmışız. 898 milyon TL'lik ihale bedeli, belediyemize olan güven, alıcılarının ücretlerinin zamanında ödememizden dolayı büyük kırımlarla gitmiş ve 658 milyon TL'ye bu ihaleleri yapmışız. Bizim ihaleden yapmış olduğumuz tasarruf 240 milyon TL'dir dedi.
2014 yılında belediyeyi devraldıklarında toplam borç miktarının 151 milyon TL olduğunu aktaran Başkan Yanılmaz, "2014-2019 yılları arasındaki borçlanma miktarımız, 140 milyon TL'dir. Belediyenin şuanda toplam 292 milyon TL bir borcu var. Buna karşılık bir de alacağımız var. Tahakkuk etmiş olan toplam alacak miktarımız 114 milyon TL'dir. Birde 21.01.2019 tarihi itibari ile TOKİ ile protokol imzalayıp, belediyemize aldığımız ve tapusu belediyemizde olan, gelir kaynağı olarak değerlendirecek olan arazimiz var. TOKİ bu güne kadar 3 bin dönem arazi üzerine iş yaptı. Elazığ belediyesi 3 bin dönüm araziden 1 metrekare faydalanamadı. 2014'ten sonra biz böyle olmaz dedik. Elazığ'da iş yapıyorsanız, belediye bundan faydalanacak dedik. Protokol imzaladık. Elazığ'da hazine arazilerinden iş yaptığınız arazilerin yüzde 35'i belediyenin olacak. İlk yüzde 35'lik bölümünü aldık diye bilgi verdi.
Elazığ, Türkiye'nin kaynak ve finans bölümü en iyi olan belediyelerinden biridir.
Son güne kadar işleri en iyi şekilde takip ettiklerini dile getiren Yanılmaz, 21.01. 2019 tarihi itibari ile tapusu belediyemize geçmiş olan arazilerin nakit değeri 108 milyon TL'dir. Yine asri mezarlığında aile mezarlığı oluşturduk. Oraları bir aile mezarlığını 20 bin TL'den satışını yapıyoruz. Oradan gelecek gelir de 60 milyon TL'dir. Bunlar kasadaki para gibidir. Hazır orada duruyor ve değerlendirilecek. Bunların toplam ile birlikte TOKİ'den ön protokolünü yaptığımız şuanda Zafran bölgesinde yapılandırmasını gerçekleştirdiğimiz ve Elazığ belediyesine girdi olan arsada 250 Milyon TL'dir. Yani özetlersek, 292 milyon TL'lik borca karşılık, belediyenin alacakları ve kaynağı çevirebileceği toplam miktar, 533 milyon TL'dir . 31 Mart'ta sonra ben burada yokum. Ancak bürokrat arkadaşlarımız burada. Elazığ belediyesinin bilgileri ve evrakları burada. Bu rakamlarda en küçük bir yanlışlık var diyenler olursa eğer, ben ne zaman nerede isterseniz döner gelirim. Bu kaynakların nasıl kaynaklar olduğunu anlatırım. Dolayısıyla Elazığ Belediyesi bugün Türkiye'nin kaynak ve finans bölümü en iyi olan belediyelerden biridir şeklinde konuştu.
Bundan sonraki süreçte yine Elazığ'ın hizmetinde olacağına değinen Yanılmaz, AK Parti Elazığ Belediye Başkan Adayı Şahin Şerifoğulları'nın seçimi kazanacağı ve şehirde AK belediyeciliğin devam edeceğini sözlerine ekledi.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat