ELAZIĞ ÇAĞRIYA KULAK VERDİ

Okunma: 89
GÜNCEL 29 Mart 2020 23:03
Videoyu Aç ELAZIĞ ÇAĞRIYA KULAK VERDİ
A
a

ELAZIĞ ÇAĞRIYA KULAK VERDİ

Çin’de ortaya çıkan ve dünyayı etkisi altına alan yeni tip Korona Virüs (COVİD-19) salgınına karşı alınan önlem ve tedbirler gün geçtikçe devam ediyor. Ülkemizde virüse karşı tedbir amacıyla sosyal medyadan başlatılan ve uzmanların önümüzdeki 48 saat içerisinde virüsün tehlikeli bir şekilde yayılacağı konusunda bilgilendirilmeleri sonucunda #48SaatHiçÇıkma hashtagından sonra Elazığ halkı çağrıya kulak verdi.
Şimdiye kadar 7402 vakanın tespit edildiği 108 vatandaşın da yaşamını yitirdiği Korona virüs salgınına karşı gerek bakanlıkların gerekse de ilimizde Pandemi Yönetim Kurulu’nun aldığı kararlar doğrultusuyla virüsün yayılmasına karşı aldığı önlem ve tedbirler arttırılmaya devam ediyor. Bu kapsamda uzmanların önümüzdeki 48 saat içerisinde virüsün tehlikeli bir şekilde yayılmamasına karşın vatandaşları evden çıkmamaları konusunda uyardı. Elazığlılarında bu uyarıya olumlu cevap verdiği görüldü. Bununla birlikte sosyal medyadan başlatılan #48SaatHiçÇıkma çağrısına, Elazığ sokaklarının boş kalmasıyla çağrıya kulak verdiği görülüyor.
Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım sosyal medya hesaplarından yaptığı #48SaatHiçÇıkma çağrısına Elazığlı vatandaşların sokakları boş bırakarak destek verdi.
Vali Kaldırım Twitter hesabından yaptığı çağrıda şunları ifade etti; ‘’Sevdiklerimize gelecekte doyasıya sarılmak istiyorsak, şimdi bir müddet mesafe koyalım. #48SaatHiçÇıkma’’ diyerek çağrıda bulundu.
#48SaatHiçÇıkma çağrıya Elazığ’da vatandaşların yoğun olarak bulunduğu Gazi Caddesi, İstasyon Caddesi, Vali Fahri Bey Caddesi, Köfteciler Sokağı, Hürriyet Caddesi ve Şehit İlhanlar Caddesi başta olmak üzere boş kalmasıyla Elazığlıların çağrıya kulak verdiği görülüyor. Öte yandan Elazığ sokaklarının bu kadar sessiz kalması tarihte görülmemişti.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat