ELAZIĞ EKONOMİSİ İÇİN ÜNİVERSİTE OLARAK ŞEHRİMİZE HİZMET ETMEYE HER ZAMAN HAZIRIZ

Okunma: 39
GÜNCEL 23 Eylül 2021 13:51
Videoyu Aç ELAZIĞ EKONOMİSİ İÇİN ÜNİVERSİTE OLARAK ŞEHRİMİZE HİZMET ETMEYE HER ZAMAN HAZIRIZ
A
a

Elazığ ekonomisi için üniversite olarak şehrimize hizmet etmeye her zaman hazırız

Elazığ ekonomi platformu Eylül ayı olan toplantısı gerçekleştirildi. Her ay düzenli olarak gerçekleştirilen toplantının bu ay ki konuğu Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Göktaş oldu.
Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Göktaş ‘’2020 yılında hem ocak hem aralık ayında ilimizde iki ayrı deprem meydana geldi. Daha sonra eş zamanlı olarak covid süreci de hakikaten şehrimizi ciddi anlamda etkilemiş durumda. Üniversitemizde en az şehir kadar bu süreçten etkilenmiş tabi bu durum hem şehirde hem iş dünyasında hem de üniversitemizde ciddi bir durağan süreci beraberinde getirmiş. Hem şehirdeki iş adamlarımızın sanayicilerimizin hem de üniversitedeki akademik personelin bir şekilde harekete geçmesi katkı sunması için muhakkak karşılıklı bir iş birliğine ihtiyacımız var. Üniversitemiz ciddi bir potansiyele sahip 2100 akademisyeni olan bir üniversite aslında ciddi bir potansiyele sahip demektir. Bunu bir şekilde toplumun hizmetine sunmamız gerekiyor. akademisyenlerimizi de teşvik ediyoruz zaten bizim atanma kriterimizde proje yapmakla ilgili ciddi bAir kriter var. O şartı sağlamayan hocalarımız doçentlik ve profesörlük atamaları olmuyor.’’  ifadelerine yer verdi.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan ELEP dönem başkanı Ahmet Saraç

‘’ Bugünden sonra ilimiz ekonomisinin yeniden hareketlenmesi için üniversitemizin büyük bir desteğine ihtiyaç duymaktayız. Bu yılsonunda bitecek olan 6. Bölge teşvikleri depremin etkilerinin hala devam ediyor olması pandeminin bir türlü sona ermemesi Elazığ ekonomisinin önündeki belli başlı engellerdir. Bu engelleri açmak için üniversitenin yapacağı çalışmalar bize ışık tutacaktır.

Birincisi Elazığ’ın deprem sonrası 7 tepe üzerine dağılmasıyla birlikte büyük şehir görünümü kazanmıştır. Bu görünümle birlikte 2. Üniversite alt yapısı oluşturulursa büyük şehir olma yönünde büyük adım atılacaktır. Gene üniversitelerimizin iş adamlarımızın da destek vermesi projeler konusunda özellikle destek vermesini çok önemli görüyorum.  Birde TKDK, FKA, KOSGEB, TÜBİTAK gibi destek veren kuruluşların desteğinden ilimiz sanayicilerinin azami derecede faydalanması için üniversitemizden beklentimiz var. 6. Bölge teşviklerinin en az beş yıl süreyle uzatılması yönünde bir çabamız var bu konuda da yapacağı bilimsel çalışmalar ile üniversitemizden katkı bekliyoruz. ’’ ifadelerine yer verdi.

 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sİzce Dolar daha fazla yükselir mi?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat