Elazığ İl ELAZIĞ’DA NEFES KESEN OPERASYON

Okunma: 34
YEREL HABER 24 Temmuz 2020 13:14
Videoyu Aç Elazığ İl ELAZIĞ’DA NEFES KESEN OPERASYON
A
a

Elazığ İl ELAZIĞ’DA NEFES KESEN OPERASYON

Jandarma komutanlığının suç ve suçlularla mücadelesi aralıksız devam ediyor.
Uzun zamandır aranan ve etrafa korku yayan 14 ve 4 ayrı suçtan aranan A.A. ve C.A. isimli şahıslar Elazığ il jandarma komutanlığı tarafından nefes kesen bir operasyonla yakalandılar. Jandarma ekiplerinin istihbarı çalışmaları neticesinde Suç makineleri A.A ve C.A isimli şahısların dağlık arazide kurdukları çadırda yaz aylarında kaldıkları tespit edilmiştir.
JASAT (Jandarma Suç Araştırma Timi) tarafından yapılan araştırma neticesinde A.A. isimli şahsın 14 ayrı suçtan 2016 yılından beri arandığı, C.A. İsimli şahsın ise 4 ayrı suçtan 2011 yılından beri arandığının tespit edilmesi üzerine Şahısların yakalanabilmesi amacıyla İl Jandarma Komutanlığınca düğmeye basılarak operasyon planlanmıştır. Jandarma ekiplerince gerçekleştirilen nefes kesen operasyon sonucunda iki şahıs saklandıkları çadırda yakalandılar.
Ülkemizin birlik ve beraberliğine yönelik her türlü mücadeleye kararlılıkla devam edilmektedir
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat