ELAZIĞ MUHTARLAR DERNEĞİ ENDİŞELİ

Okunma: 30
GÜNCEL 28 Temmuz 2020 11:40
Videoyu Aç ELAZIĞ MUHTARLAR DERNEĞİ ENDİŞELİ
A
a

ELAZIĞ MUHTARLAR DERNEĞİ ENDİŞELİ

Elazığ Muhtarlar Derneği’nden deprem süreciyle ilgili açıklama yaptı.
Ahmet Gül, yaptığı açıklamada şehirdeki kerpiç evlerin yıkılarak yerine kentsel dönüşüm uygulanmasının gerektiğini belirterek yetkililere seslendi.
“DÖNÜŞÜM YAPILMAMASI AKLIN ALACAĞI BİR DURUM DEĞİLDİR”
“Elazığ da 24 Ocak günü meydana gelen deprem sonrası şehrin bir çok yerleşim yerinde dönüşüme ihtiyaç duyulduğu umduğumuzdan fazla sağlam olmayan yapının bulunduğu birçok mahallenin ise tamamının yıkılıp yeniden İmar edilmesi gerektiği görülmüştü. Biz hep bu depremi can kayıpları açısından ucuz atlattığımızı bunun bize ve yetkililere bir İlahi mesaj olduğunu bundan ders çıkarmamız gerektiğini dolayısıyla Elazığ merkez mahallelerinde kerpiç ev ve çürük yapı kalmayacak şekilde yeniden insanlarımızın sağlıklı ve sağlam evlere kavuşturulması için zaman kaybetmeden bir an önce çalışmalara başlanılmasını istemiş yetkililere talepte bulunmuştuk. Bu anlamda bazı bölgelerde eksikte olsa kentsel dönüşüm çalışması başlamış bazı mahallelerde kaderine terk edilmişti. Özellikle Aksaray Gümüşkavak ve Kızılay gibi mahalleler yoğun kerpiç evlerden oluştuğu ve buraların daha önceki yıllarda kentsel dönüşüm kapsamına alınmasına rağmen buralarda yerinde dönüşüm yapılmaması aklın alacağı bir durum değildir.
“ELAZIĞ A FAYDA DEĞİL ZARAR VERİR”
Olası depremlere karşı yeni Elazığ inşa ediyoruz söyleminin içini doldurmak için yukarıda belirttiğimiz ve benzer mahallelerin kentsel dönüşümle yeniden inşa edilmesi gerekmektedir. Yoksa Elazığ da yeni ve merkeze uzak mahalle inşa etmek Elazığ a fayda değil zarar verir, biz eski çürük yapıları dönüştürmeden boş bakir alanlarda konut yapmanın, bu şehrin mevcut mahallelerinin çoğunun varoş haline geleceğini daha önce ifade etmiştik, ifade etmeye devam edeceğiz. Bu şehir bizim, siyasiler burada siyaset yapacak, biz muhtarlar burada kapı çalıp oy isteyeceğiz. Yarın bu kapıların yüzümüze kapanmaması için şehir olarak tek yumruk tek ses olup bakanlarımıza, yetmedi Cumhurbaşkanımıza Elazığ insanının aslında ne istediğini, nasıl yapılar istediğini kararlı bir şekilde söylemeli ve bunda ısrarcı olmalıyız, henüz hiç birşey için geç değil gelin bir olalım iri olalım diri olalım” dedi.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat