20 İLE SEYAHAT YASAĞI GÜNDEMDE

Kategori: GÜNCEL - Tarih: 30 Kasım 2020 13:45

20 İLE SEYAHAT YASAĞI GÜNDEMDE

20 İLE SEYAHAT YASAĞI GÜNDEMDE
Cumhurbaşkanı Kabineyi bugün topluyor. Bilim Kurulu önerileri ile en az 20 şehre seyahat yasağı getirilmesi söz konusu olacak. 20 şehir seyahat yasağı ile birlikte tüm Türkiye’de hafta sonu 2 gün sokağa çıkma yasağı bekleniyor.
Cumhurbaşkanlığı Kabineyi bugün topluyor. Gündem konusu başlıklar arasında bulunan Bilim Kurulu önermeleri bulunuyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ‘’halkımız kurallara uymuyor yeni kısıtlamalar getireceğiz’’ açıklaması yapmıştı.
Kabine toplantısında 20 şehire  seyahat yasağı ile birlikte hafta sonları Türkiye genelinde tam 2 gün olarak sokağa çıkma yasağı kararı çıkması bekleniyor.
20 şehir seyahat kısıtlaması getirilmesi önerilen  illerin  listesi şöyle; Bilim Kurulu seyahat izni olmadan Edirne, Adana, Hatay, Artvin, Aydın, Çanakkale, Kırklareli, Ordu, Trabzon, Tokat, Zonguldak, Mersin, Osmaniye, Samsun, Muğla, Bursa İstanbul, İzmir, Ankara, Kocaeli gibi şehirlere yönelik olarak salgının seyrine göre kademeli şekilde seyahat kısıtlaması önerdi.
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, iki haftalık hafta sonu sokağa çıkma yasağının sonuçları ve korona vakalarıyla ilgili sunum yapacak. Hafta sonu belli saatlerde uygulanan sokağa çıkma yasağının tüm hafta sonu uygulanması gündemde. Ayrıca vaka sayılarının yüksek olduğu illerde sokağa çıkma yasağının hafta içi de uygulanması gündeme alınacak.
 Toplantının gündemindeki bir diğer yasak ise 65 yaş üstü ve 20 yaş altı vatandaşlara yönelik sokağa çıkma sınırlaması olacak. Havaların soğumasına paralel olarak yüksek risk grubunda olan 65 yaş üstü ve 20 yaş altı vatandaşların her gün dışarı çıkabildiği 3 saatlik sürenin azaltılması da planlanıyor.

http://www.bakishaber.com/haberprint/20-ile-seyahat-yasagi-gundemde-94771.html