ELAZIĞ KURBANA HAZIR

Kategori: YEREL HABER - Tarih: 24 Temmuz 2020 12:33
ELAZIĞ KURBANA HAZIR

ELAZIĞ KURBANA HAZIR

Elazığ Belediyesi pandemi tedbirleri kapsamında Cumhurbaşkanlığı 2020 Yılı Kurban Hizmetlerinin Uygulanmasına Dair Tebliği çerçevesinde yürüttüğü Kurban Bayramı hazırlıklarını sürdürüyor.
Elazığ Belediyesi yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde, halk sağlığının korunması, çevresel kirliliğin oluşmaması ve vatandaşların huzurlu bir bayram geçirmeleri amacıyla yürüttüğü çalışmalar kapsamında Ataşehir Mahallesi Galericiler Sitesi yanı ile Hicret Mahallesi yeni terminal alanı yanında kurban satış ve kesim alanları oluşturdu.
Kurban KESİMİ İÇİN ÜST DÜZEYDE HİJYEN
Vatandaşların ibadetlerini dini kurallara uygun ve hijyenik ortamlarda sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebilmeleri için gerekli çalışmalar devam ediyor. Pandemin sürecinden dolayı üst düzeyde hijyen önlemleri alınıyor ve tedbirler daha sıkı korona kurallarına her zamankinden çok daha fazkla uymak zorundayız.
Kurban kesim noktalarında ise vatandaşların her türlü ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılayabilecekleri hijyenik ortamlar hazırlanırken, kurban satıcılarının ihtiyaçları doğrultusunda da gerekli düzenlemeler yapıldı. Çalışmalar kapsamında kurban satış ve kesim noktalarında alt yapı hazırlanarak yıkanabilir zemin çalışması, kesim askı demirlerinin yerleştirilmesi, lavaboların hazırlanması, aydınlatma çalışmaları, kurban satış ve kesim noktalarına su tesisatı çekilmesi, yön tabelalarının yerleştirilmesi ile 2’şer metre aralıklarla hayvan padoklarının hazırlanması gibi çalışmalarda tamamlandı.
KURBAN KESİM YERLERİNDE RANDEVU SİSTEMİ UYGULANACAK
Korona virüs (KOVİD-19) tedbirleri kapsamında yoğunluğun yaşanmaması, kesimlerin daha düzenli yapılması ve zaman kaybının önlenmesi amacıyla kurban kesim noktalarında randevu sistemi uygulanacak. Vatandaşların kurban satış ve kesim noktalarından alacakları randevu listesi, arife günü bu noktalarda ilan edilecek. Oluşturulan randevu sistemi doğrultusunda aynı anda 100 adet hayvan kesimi yapılabilecek.
KURBAN KESİMİNDE BU YIL Kİ KURALLAR
Kurban ksiminde bu yıl yeni kurallar geldi mesafe ve temizlik vatandaş her ne kadar sosyal mesafe kuralına uygun şekilde kurbanını keserse risk o kadar azalır. İşte pandemin sürecinde uyulması gereken bazı kurallar;
Sosyal mesafeye özen gösterilecek; Hayvan satış noktalarında en 2 metre ve kesim alanlarında ise 1.5 metre mesafe olacak şekilde sosyal mesafenin korunmasına dikkat edilecek ve maske takmak zorunlu olacak.
Hayvan satış alanının etrafı tel örgülerle sınırlandırılarak,hayvan ve insanların giriş-çıkışına uygun kontrollü kapılar oluşturuldu. Satış ve kesim alanlarının girişleri ile alan içerisinde belirlenen noktalarda el antiseptiği bulundurulacak. Alan içinde el yıkama lavaboları oluşturularak sıvı sabun ve kağıt havlu bulundurulması sağlanacak.
Hayvan pazarları ve kesim yerlerinin girişlerinde satıcı ve vatandaşların ateşi ölçülecek, ateşi 38 derecenin üzerinde olanların girişlerine izin verilmeyecek.
Hayvan satış ve kesim alanlarının giriş kapılarına pandemiden korunma önlemleri ile ilgili bilgilendirici kuralların olduğu tabelalar asılacak, bilgilendirici broşürler dağıtılacak.
Müşterilerin, hayvan satış alanlarında uzun süre kalmamaları için uyarılar yapılacak. Hayvan satış alanında insan kalabalığı ve belirli yerlerde yoğunluğu önlemek için uygun hayvan satış üniteleri oluşturulacak. Bu üniteler arası mesafe en az 2 metre olacak.
KURALLARA UYMAYANLARA 88.000 TL İDARİ PARA CEZASI
Elazığ Belediyesi tarafından oluşturulan kurban satış ve kesim noktaları dışında kamusal alanlarda kurban kesimine izin verilmeyecek. Park, bahçe, cadde, sokak, bina önleri, meydan gibi umuma açık ve kurban kesimine uygun olmayan yerlerde kesim yapanlara ve kesime uygun alanlarda gerekli önlemleri almayanlara 88.000 TL idari para cezası uygulanacak.
Özel mülk alanında kurban kesimi yaparak kurban atıklarını sokak, cadde ve parklarda bırakanlara da gerekli yasal yaptırımlar uygulanarak idari para cezası uygulanacak.
KESİMLER DİNİ HÜKÜMLERE UYGUN OLACAK
Kurban kesim noktalarında hayvan kesimi, dini kuralların gerektirdiği özel koşullar dikkate alınarak, hijyenik kurallara uyularak ve usulüne uygun olarak, ehliyetli kişilerce yapılması sağlanacak.
 
 

http://www.bakishaber.com/haberprint/elazig-kurbana-hazir-64213.html