İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ TARAFINDAN PSİKOSOSYAL DESTEK HATTI KURULDU

Okunma: 93
GÜNCEL 3 Nisan 2020 11:40
Videoyu Aç İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ TARAFINDAN PSİKOSOSYAL DESTEK HATTI KURULDU
A
a

İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ TARAFINDAN PSİKOSOSYAL DESTEK HATTI KURULDU

İl Sağlık Müdürlüğü tarafından, koronavirüsle mücadele kapsamında vatandaşlara ve sağlık çalışanlarına destek sağlamak üzere “Psikososyal Destek Hattı” kuruldu.
Vatandaşların hizmetine sunulan Psikososyal Destek Hattı hakkında bilgi veren İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Cahit POLAT yaptığı açıklamada “Bilindiği üzere Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi ilan edilen yeni tip koronavirüs ile mücadeledeki en önemli tedbir sosyal izolasyondur. Sonuçta bu virüs damlacıklar yoluyla kişiden kişiye bulaşan bir enfeksiyon olduğu için evde kalma ve kalabalık ortamlardan uzak durmak çok büyük önem taşımaktadır. Sosyal izalasyon kuralları gereği çağrılarımıza uyarak evde kalan vatandaşlarımızın ve yoğun iş akışı içerisinde bulunan sağlık çalışanların yaşadıkları psikososyal sorunların çözümüne katkı sunmak üzere İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Psikolojik Destek Hattı kurulmuştur. 0 424 248 19 24 – 0 424 238 88 11 telefon numaralarından oluşan psikolojik danışma hatlarımızla sosyal mesafelendirme, karantinanın yarattığı yalnızlık hissi, geleceğe yönelik umutsuzluk, sevdikleri için kaygı ve olumsuz düşüncelere odaklanma gibi sıkıntıları yaşayan vatandaşlarımıza psikolojik ve sosyal destek hizmeti sunmaktayız. 08.oo- 17.oo saatleri arasında hizmet veren ve halkımıza bir telefon kadar yakın olan psikososyal ekipleri konusunda uzman psikolog, sosyal çalışmacı ve çocuk gelişimcilerden oluşmaktadır. ” dedi.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat