KAPALI ÇARŞIYI ÖNCE DEPREM SONRA VİRÜS VURDU

Okunma: 72
YEREL HABER 29 Eylül 2020 13:21
Videoyu Aç KAPALI ÇARŞIYI ÖNCE DEPREM SONRA VİRÜS VURDU
A
a

KAPALI ÇARŞIYI ÖNCE DEPREM SONRA VİRÜS VURDU

Elazığ’ın tarihi çarşısı olan kapalı çarşı kurulduğu tarihten beri ilk kez bu kadar zor durumda. Kapalı çarşı esnafı hem 24 Ocak depreminin olumsuz etkilerini hem de 11 Mart’tan beri devam eden korona virüsün etkileri ile mücadele ediyor.
 Kapalı çarşıda 19 yıldır esnaflık yapan, baharat ve yöresel ürünler satan bir esnaf Kapalı Çarşı’daki son durumu şöyle anlatıtı;
“Kapalı Çarşıyı depremden önce tadilata almıştık o yüzden 10-15 gün kapalı kalmıştı ve iş yapamamıştık. Açıldıktan çok kısa bir süre sonra maalesef bu seferde  deprem vurdu. Ve tüm Elazığ etkilendi.  Depremde de bir hafta on gün kapalı kaldık. Tam düzeldik dedik işler yoluna girdi bu sefer de Korona virüs yüzünden 45 gün kapatmak zorunda kaldık. Kapalı kaldığımız süre boyunca bozulan ürünlerimiz oldu. Bazılarını iade etik, bir kısmını çöpe attık.
KORONA VİRÜS YÜZÜNDEN İŞLERİMİZ DURGUN
Korona virüsten biz de çok etkilendik. Korona Virüs yüzünden işlerimiz durgun. Virüs yüzünden ilk açıldığımızda insanlar biraz çekindiler gelmeye. Genel de kapalı ortamlara gidiyorlardı klimanın etkisi olduğu için ama orda daha çok virüs kapma ihtimalleri var klimadan dolayı. insanlar bilinçlendikçe yeniden bizi tercih etmeye başladılar. Kapalı çarşıya gelmeye başladılar. Bizim ürünlerimiz daha çok bitkisel ürünler ağırlıklı ve satışlarımız daha çok bitkisel ürünlerden oluyor. Daha çok il dışına satışlarımız oluyor. Dışarıda yaşayan hemşerilerimiz yöresel ürünler sipariş ediyorlar bizde kargo ile gönderiyoruz.
BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİREN ÜRÜNLER
Elimizde Korona virüs için kış çayımız var. Yirmi çeşide yakın ürün var içerisinde. Mesela içinde adaçayı var,kuş burnu var, altın otu var, papatya var. Bunlar vücuttaki iltahabı atıyor. Ve rahatlatıyor. Boğaz ağrısına, enfeksiyona, bademciğe iyi geliyor. Ayrıca bir karışımımız daha var. Onun içinde de zencefil, ekinence ve propollis ve keçiboynuzu var.  Keçiboynuzu astım bronşit ve kan yapıyor. Bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Propolliste zararlı maddeleri engelliyor. İnsanlar bu gibi ürünleri kullandıkça zinde oluyor. Hem de virüse karşı etkili oluyor. Çünkü virüsü genel de bağışıklık sistemi düşük olan insanlar kapıyorlar. Bunlarda bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Vücuda giden zararlı maddeleri engelliyor. Ve vücuttaki iltahabı atıyor.
ESKİ VALİ KALDIRIM; ESNAFA YARDIM YAPILDI DEDİ AMA KİMSE O YARDIMLARI GÖRMEDİ
Korona sürecinde 45 gün kapalı kaldık ve satış yapamadık. Bu sürede müsemaha gösteren dükkan sahipleri de oldu. Kirayı düşenler de oldu. Bazıları göstermediler. Virüs sürecinde sigortalı olan elemanlarımıza devlet bin yüz lira yardımda bulundu. Yalnız iş yeri sahibine bulunulmadı. Ne bir erzak, ne bir para yardımında bulunulmadı. Mesela giden sayın Valimiz Çetin Oktay Kaldırım 2 bin kişinin üstünde kapalı olan esnafımıza bin lira yardımda bulundu diye haber yaptı birçok gazete ama kaplı çarşıda yüzün üzerinde esnaf var hiçbir esnafta bu yardımdan almadı.
DEPREMİN ETKİSİ HALA DEVAM EDİYOR
Kaplı Çarşının hemen yanın da SSK binası vardı. Depremde ağır hasar aldı ve yıkıldı. 10 gün boyunca orda ki tozdan ve topraktan dolayı çarşımızın kapılarını sık sık açıp kapatmak zorunda kaldık. Bu durum da bizi çok etkiledi. Bizim bu sen dört buçuk beş aya yakın ayımız heba oldu. Boşa gitti. O yüzden kapalı çarşı esnafı çok etkilendi. Yeni yeni esnaf kendisine geliyor.
AÇILMYAN YERDEN KREDİ ÖDÜYORLAR
Devletimiz esnafa 50 bin lira geri ödemeli bir kredi verdi. Şimdi bazı esnaf arkadaşlarımızın dükkanları yıkıldı. Bazı esnaf arkadaşlarımız halen daha açmamışlar bile iş yerlerini. Özellikle kantinci arkadaşlar. Halen daha açmamışlar dükkanlarını kantinlerini yalnız aldıkları krediyi ödüyorlar. Açılmayan yerden kredi ödüyorlar. Bazı arkadaşlar da dükkanları yıkıldığı halde aldılar. Onlar da açmamışlar. Ama krediyi ödemek zorundalar. Kredilerin ödemesi geldi başladı. Bundan dolayı mağdur olan arkadaşlar var.
HİJYEN KURALLARINA UYUYORUZ
Biz hijyen kurallarına Kapalı Çarşı esnafları olarak uyuyoruz. Kapalı Çarşımızın girişinde “maskesiz girilmez” diye yazı astık. Yine Kaplı Çarşının görünen birçok yerine bu yazılardan astık. Her esnafımızın dezenfektanı ve kolonyası var. Gelen müşteriye hiçbir şekilde ürünlere el değdirtmiyoruz. Orcik olsun veya başka ürünlere biz kendimiz veriyoruz. Sosyal mesafe, hijyen ve maske kuralına sıkı sıkı uyuyoruz.
Kapalı Çarşı esnafı mağduriyetlerinin biran önce giderilmesi için çözüm ve destek istiyor.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat