MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ’NÜN YAPTIĞI İLANA REKOR BAŞVURU

Okunma: 59
GÜNCEL 12 Ağustos 2020 15:30
Videoyu Aç MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ’NÜN YAPTIĞI İLANA REKOR BAŞVURU
A
a

MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ’NÜN YAPTIĞI İLANA REKOR BAŞVURU

TYP kapsamında Elazığ’daki resmi okullarda çalıştırılmak üzere yapılacak personel alımına 600 temizlik görevlisi için ilçeler dahil 5 bin 636 kişi, güvenlik için 778 kişi için ilçeler dahil 681 kişi başvuru yaptı.
 İŞKUR tarafından uzun süredir beklenen Toplum Yararına Programlar alımları başladı. TYP alımları kapsamında Elazığ’da da okullarda çalıştırılmak üzere 778 personel alınacak. Elazığ Milli Eğitim Müdürlüğü, TYP kapsamında 600 temizlik görevlisi 178 tanede güvenlik görevlisi olmak üzere toplamda 778 kişiyi alacak. Personel alımı başvuruları 7 Ağustos tarihinde başlayıp, 11 Ağustos tarihinde sona erdi. Personel alımında 600 temizlik görevlisi için ilçeler dahil 5 bin 636 kişi, güvenlik için 778 kişi için ilçeler dahil 681 kişi başvuru yaptı. 14 Ağustos ile 17 Ağustos tarihleri arasında noter huzurunda kura çekimi yapılacak. Kurada ismi çıkanlar 24 Ağustos tarihinde itibaren göreve başlayacak. TYP alımları için başvurular; İŞKUR, e-şube, Alo 170 ve e-devlet üzerinden yapılacak.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat