AV. MEHMET ALTUN OKUL YAPMA PROJESİNİ ELZIĞ' A TAŞIDI

Okunma: 37
YEREL HABER 15 Eylül 2021 15:15
A
a

AV. MEHMET ALTUN OKUL YAPMA PROJESİNİ ELZIĞ' A TAŞIDI

Elazığ Valisi Erkaya Yırık 24 Ocak depreminde yıkılan okullarla ilgili olarak sosyal medya platformu üzerinde yapmış olduğu açıklamada  Kayserili iş insanı Avukat Mehmet Altun tarafından Elazığ'a iki yeni okulun yapılacağını açıkladı. Elazığ' da deprem nedeniyle yıkılan okullar için, yardımseverlerin vereceği destek ile  yeniden eğitim kurumlarının yapılıyor olması sevinirici bir haber oldu. Daha önce Kayseri de 33 tane okul yaptırmış olan Kayserili hayırsever  Av. Mehmet Altun 34. ve 35. Okul yaptırma projesini Elazığ'a taşıdı.
Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Elazığ valisi Erkaya Yırık;

" Hayrın sınırı yoktur… Kayserili Hayırsever Amcamız Av. Mehmet ALTUN’un, 34 ve 35. Okul İnşası hayrı Kayseri’yi aştı ve ELAZIĞ’ a ulaştı… Elazığ Doğukent Mahallesi  Ortaokul ve Anaokulu için, Hayırsever Büyüğümüze teşekkür ederim. Hayrınız kabul, ömrünüz uzun olsun!" İfadelerine yer verdi.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sİzce Dolar daha fazla yükselir mi?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat