FIRINCILAR MI HAKLI VATANDAŞ MI?

Okunma: 40
GÜNCEL 24 Eylül 2021 16:18
Videoyu Aç FIRINCILAR MI HAKLI VATANDAŞ MI?
A
a

FIRINCILAR MI HAKLI VATANDAŞ MI?

Akaryakıttan elektriğe, ulaşımdan temel gıda maddelerine kadar her şey giderek zamlanıyor. Son dönemde arka arkaya gelen bu zamlara ekmekte eklendi. Elazığ’da ekmek gramajına ve fiyatlarına zam yapıldı. Yapılan zamla vatandaşın yaşadığı ekonomik sıkıntılara bir de bu eklendi. Deprem, pandemi, ekonomik kriz, konut sorunları derken halkın artık bir sorunla daha boğuşacak gücünün kalmadığı aşikâr. Ekmek fiyatlarının belirlenmesi devlet yetkililerinin bulunduğu bir komisyonda kararlaştırılıyor. Hal böyle olunca Son 5 yılda un fiyatlarının yüzde yüzün üzerinde artması fırıncılar tarafından zam talep edilmesine sebep oldu. Ülke genelinde de fırıncılar, artan maliyetleri ekmek fiyatlarına yansıtırken, vatandaş ise en temel gıda ürününe gelen zamları tepkiyle karşılıyor. Fırıncılar ise durumu yapılan zam un, maya ve enerji fiyatlarının artmasıyla gelen kaçınılmaz son olarak görüyor. Ekmek üretiminde fiyat girdilerinin fırıncı esnafını olumsuz etkilemesi, birçok işletme sahibinin iş yerini devretmesi, bazı işletmecilerin ise fırınlarını kapatmak zorunda kalması ile durum vatandaş ve fırıncılar arasında yaşanan bir sorun yumağı haline dönüşüyor.

Fırıncılar Odası tarafından ekmeğin hammaddesi olan un ve bununla birlikte işletme giderleri olan elektrik, doğalgaz, kira, vergi gibi harcamalardan ötürü böyle bir karar alındığı tahmin edilmekle birlikte temel gıdaya erişimin güçleşmesi noktasında hükümetin kalıcı çözüm önerileriyle halkın karşısına çıkması gerek. Geçmiş yıllarda soğan ve patatesin neredeyse hükümeti düşüreceği günlerden geçen bir Türkiye’de tekrar bu duruma düşülmemesi için hükümetin bu konuda ciddi önlemler alması ve ekmek sektörünün kullandığı belli başlı giderler üzerinde düzenleme yapması gerekiyor. İnsanlar zaten yaşamın tamamını etkileyen hayat pahalılığından muzdaripken, ekmeğin yüzde 25 zamlanması tepkileri daha fazla arttırıyor. Ekmeğe zam olmayacaksa, devletin fırıncıların ham madde ve diğer maliyetlerine destek olması lazım. İlimizdeki siyasetçilerin bu konu üzerinde ehemmiyetle durması ve gerekeni yapmak adına sorunu gündem haline taşıması gerekiyor. Çünkü tüm imkânlar zorlanarak hem fırıncı esnaflarımız hem de tüketicilerimiz için yeni bir düzenleme yapılması bir zorunluluk haline gelmeli.
 
 
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sİzce Dolar daha fazla yükselir mi?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat