URARTU MAĞARALARI TURİZME AÇILIYOR

Okunma: 49
GÜNCEL 23 Şubat 2021 23:31
Videoyu Aç URARTU MAĞARALARI TURİZME AÇILIYOR
A
a

URARTU MAĞARALARI TURİZME AÇILIYOR

Tunceli’nin Çemişgezek ilçesinde bulunan ve in delikleri ve derviş hücreleri olarak bilinen Urartu Mağaralarının turizme kazandırılması için Çemişgezek Kaymakamı Mehmet Güder’in başarılı çalışmaları sonucu başlatılan projenin imza töreni gerçekleştirildi.
Tunceli’de Fırat Kalkınma Ajansı’nın 2020 Yılı Turizm ve Sanayinin Geliştirilmesi Mali Destek Programına sunulan ve başarılı bulunarak destek almaya hak kazanan 7 Milyon TL bedelli 5 proje onayladı. Onaylanan projeler arasında yer alan ve Çemişgezek ilçesinin turizmi açısından son derece önem arz eden ‘Urartu Mağaraları Turizme Açılıyor!’ projesi de Tunceli Valisi Mehmet Ali Özkan, FKA Genel Sekreteri Abdulvahap Yoğunlu ve Çemişgezek Kaymakamı Mehmet Güder tarafından imzalandı.
ÇEMİŞGEZEK TURİZMİ İÇİN TARİHİ BİR DÖNÜM NOKTASI
Çemişgezek ilçesine Kaymakam olarak atanmasının ardından ilçenin hak ettiği konuma ulaşması için çalışmalara hız veren Kaymakam Mehmet Güder, ilçesi adına bir başarıya daha imza attı. Kaymakam Güder’in özverili çalışmaları sonucu Urartular dönemine ait derviş hücreleri ve in delikleri olarak bilinen Urartu Mağaraları turizme açılması için imzalar atıldı.
Projenin imzalandığını sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımla duyuran Kaymakam Güder, ‘Urartu Mağaraları Turizme Açılıyor!’ projesinin Çemişgezek ilçesinin turizmi açısından tarihi bir dönüm noktası olacağını belirterek, destekleri nedeniyle Tunceli Valisi Mehmet Ali Özkan, FKA Genel Sekreteri Abdulvahap Yoğunlu ve emeği geçenlere teşekkür etti.
Hayata geçirilecek proje kapsamında bakımsız ve ulaşımı her geçen gün hayati açıdan daha çok risk taşıyan tarihi mağaraların ulaşımının kolaylaştırılması amacıyla Tağar çayı üzerine asma köprü, yürüyüş yolu, dekoratif aydınlatma, iç ve dış düzenlemeler yapılacağı ifade ediliyor.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat