VALİ DELTA VARYANTI' NINA KARŞI UYARDI!

Okunma: 42
YEREL HABER 29 Temmuz 2021 12:10
Videoyu Aç VALİ DELTA VARYANTI' NINA KARŞI UYARDI!
A
a

VALİ DELTA VARYANTI' NINA KARŞI UYARDI!

Normalleşme sonrası vaka sayılarının artışı göze çarpmakta.  Elazığ Valisi Erkaya Yırık son açıklanan illere göre haftalık vaka sayılarının Elazığ’da gösterdiği artışın ardından bir açıklama yaparak vatandaşları kurallara uyma çağrısında bulundu. Geçtiğimiz gün açıklanan illere göre haftalık vaka sayısında Elazığ bir önceki haftaya göre yüzde yüze yakın orandan vaka artışı yaşandı. Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan veriler doğrultusunda Elazığ 17 -23 Temmuz tarihleri arasında vaka artışının en çok yaşandığı iller arasında yer aldı.Vatandaşların tedbirsiz davranışları ve özellikle maske kullanımının azalması artan vaka sayısında etkili oldu.
 

Artan Vaka sayılarının ardından Elazığ Valisi Erkaya Yırık kentte maske kullanımının azaldığına dikkat çekerek vatandaşları uyardı.

"Kapanma tedbirlerine tekrar dönülebilir bunun uygulanmasına elbette biz karar vermiyoruz ama sayı şuanda yükseldi delta varyantı gibi bir gerçek var.  Salgın hastalık bir başladı mı malumunuz her tarafta görülebilen bir hastalık, delta varyantı elbette Elazığ’da da var bunu gizlemenin bir anlamı yok çünkü koronavirüs tedbirlerden güçlü değildir. Bunu her zaman vatandaşlarımıza söylüyoruz. Bu süreçte olayın yeni başındaymışız gibi vatandaşlarımızın titizlikle kurallara uyması gerekiyor. Az bir gevşeme olduğunda malumunuz vaka sayısı da yükseliyor.” ifadelerine yer verdi.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sİzce Dolar daha fazla yükselir mi?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat