EMEKLİ MEMUR-SEN EMEKLİ VATANDAŞLARIN SORUN VE İSTEKLERİNİ GÜNDEME GETİRDİ

Okunma: 377
YEREL HABER 2 Ekim 2020 17:20
Videoyu Aç EMEKLİ MEMUR-SEN EMEKLİ VATANDAŞLARIN SORUN VE İSTEKLERİNİ GÜNDEME GETİRDİ
A
a

EMEKLİ MEMUR-SEN EMEKLİ VATANDAŞLARIN SORUN VE İSTEKLERİNİ GÜNDEME GETİRDİ

Memur-Sen Elazığ İl Temsilcisi Cevdet Sevinç ve üyeleri, Emekli vatandaşların taleplerini dile getirmek amacıyla basın açıklaması düzenledi. Sevinç yaptığı açıklamada, “Emeklilerin yaşam standartlarını sürdürmek için %39’u tam zamanlı, %33’ü yarı zamanlı çalışıyor” açıklamalarını kaydetti.
SEVİNÇ:EMEKLİ SIFATINI “YÜKÜMLÜLÜĞÜ SONA ERMİŞ ANLAMDA DEĞİL “EMEK VERMİŞ” ANLAMINDA KULLANMAK GEREKİR
Emekli Memur-Sen Elazığ İl Temsilcisi Sevinç; “İnsanın emekle ilişkisi doğumla başlar ve hayatın son anına kadar da devam eder. Emekli sıfatının ‘’yükümlülüğü sona ermiş’’ anlamında değil ‘’emek vermiş’’ anlamında kullanılması gerekir. Aktif çalışarak ter dökülen dönemden emeklilik dönemine geçiş hem insani hem de mali açıdan kolay alışılabilir bir şey değildir. Çalışırken alınan son maaş ile emeklilikteki ilk maaş arasındaki fark hesaplamak ve açığı kapatmak, emekli olarak standartlarınızı korumak kolay değildir. Emeklilerin yaşam standartlarını sürdürmek için %39’u tam zamanlı, %33’ü yarı zamanlı çalışıyor” dedi.
 SEVİNÇ: EMEKLİLERİN DAHA SAĞLIKLI BİR EMEKLİLİK DÖNEMİ GEÇİRMELERİ SAĞLANMALIDIR Emeklilerin taleplerini sıralayan Emekli Memur-Sen Elazığ İl Temsilcisi Cevdet Sevinç;
Emeklilerin çalışanlar ile arasındaki açılan maaş farkı kapatılmalıdır,
Memurların emekli ikramiyesi hesabı yapılırken tam hizmet yılı hesaba katılıp, ay ve gün hesabının dahil edilmemesinden doğan 1 ay ile 11 ay arası kayıp giderilmelidir,
Yaşa bakılmaksızın tüm emekliler toplu taşıma araçlarından ücretsiz faydalandırılmalıdır,
Emeklilerin sendika kurma hakkının önündeki fiili engellemeden vazgeçilmeli hükümde yer alan boşluklar giderilmelidir,
Öğrenim hayatı devam eden çocuğu olan emeklilere çocuk yardımı ödemesi yapılmalıdır,
Dünyada yeni bir terminoloji olan Aktif Yaşlanma kavramı ülkemizde de hayata geçirilerek emeklilerin daha sağlıklı bir emeklilik dönemi geçirmeleri sağlanmalıdır” ifadelerini kullandı.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sİzce Dolar daha fazla yükselir mi?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

1 Çay Kaşığı Dilinizde Bekletirseniz...

1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz...

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.

Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın
 
Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için
 
Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın
 
2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir. 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal
 
Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor. 1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın. Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker
 
Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir. 1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin. Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat